Czy można mieć ike i ikze

ike czy ikze

Konta emerytalne które wybrać?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest różnica między ike a ikze, ale również nad tym czy można mieć ike i ikze? Tak naprawdę należy mieć na uwadze, że zarówno jednak jak i druga opcja jest zwolniona z podatków jeśli chodzi o zyski kapitałowe. Na czym właściwie polega różnica między jednym a drugim?

Limity, czy jak przedstawiają się ograniczenia?

Limity ograniczają nas właściwie na każdym kroku. W przypadku ike nie można pobrać pieniędzy przed ukończeniem 60 roku życia, natomiast jeśli chodzi o ikze wiek ten jest wyższy ale tylko o 5 lat. Co istotniejsze, jeśli ktoś chce skorzystać z tej ulgi nie może wybrać pieniędzy przed powyższymi latami życia. W sytuacji gdyby osoba znajdowała się w sytuacji podbramkowej, oczywiście może wybrać zgromadzone środki, jednocześnie należy spodziewać się nałożenia na nie 19% podatku Belki, jak i również stratę ponownego założenia ike.

Konto ikze jakie ma korzyści?

Przede wszystkim w przeciwieństwie do drugiego wariantu, konto ikze daje możliwość osiągania korzyści na bieżąco, jest to związane ze zwolnieniem z podatku. Tego typu możliwości nie daje ike. Dlatego też w czasie corocznego rozliczania z fiskusem można z łatwością uzyskać mniejszą kwotę podatku. Oczywiście różnica w wysokości tej korzyści jest różna, w zależności od tego w jakim progu podatkowym znajduje się dana osoba. Większość znajduje się w tym 18 procentowym, jednak zdarzają się osoby posiadające 32 procentowy. Bardzo wiele osób zastanawia się nad drugą z możliwości gdyż wydaje się że co lepsze ikze w późniejszym czasie zastanawia się nad czym czy ike nie będzie lepsze. Pewnego rodzaju haczykiem jest fakt, że w przypadku wypłaty z ikze należy zapłacić podatek w wysokości 10% całej kwoty, natomiast nie ma tego przepisu jeśli chodzi ike.

Co wybrać ikze i ike?

Nie da się otrzymać jednoznacznej odpowiedzi na tego typu pytanie. Dlatego niezwykle pomocny może okazać się kalkulator ikze, który będzie w stanie podpowiedzieć, co będzie znacznie bardziej atrakcyjne w danej sytuacji i dla danego człowieka. Z tego powodu nawet jeśli na samym początku ktoś już podjął decyzję, to w każdym czasie będzie mógł zmienić swoje zdanie. Przede wszystkim bardzo duże znaczenie ma samo podejście do takiego konta emerytalnego. Przecież wiadomo, że i tak chcemy oszczędzać na późniejsze lata, dlatego podjęcie tak ważnej decyzji będzie mogło trwać więcej czasu, niż początkowo ktoś sobie zaplanował. Zanim podpiszesz umowę zapoznaj się z artykułem.

ike i ikze

Od czasu do czasu warto jest zweryfikować dotychczasowe działanie w tym kierunku, by w późniejszym czasie podjąć odpowiednią decyzję. Czasami wystarczy niewiele czasu by można było zweryfikować konkretne opcje i znaleźć dla siebie tą właściwą. Koniecznie więc należy dać sobie czas, a być może kalkulator ikze będzie w stanie we właściwy sposób podjąć decyzję. Wpisując dane do kalkulatora można będzie przekonać się która z możliwości jest najbardziej właściwa i jaką decyzje należy podjąć. Przyszłość jest najważniejsza, dlatego każda podjęta decyzja ma na nią tak duży wpływ i należy o nią zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *