Jak zakończyć maila po angielsku?

jak zakończyć maila

Tradycyjnie każda korespondencja powinna być pisana zgodnie z obowiązującymi zasadami – zarówno papierowa, jak i w formie elektronicznej. Warto zatem wiedzieć, jak napisać maila w taki sposób, aby był zwięzły, treściwy i zgodny z netykietą. A jak napisać maila po angielsku? Jakie zasady obowiązują w przypadku mailowania w języku obcym? Jak zakończyć maila po angielsku, jeśli wiadomość ma mieć formalny charakter? Jak zwracać się do wykładowcy, jak do księdza i innych osób? Sprawdź!

Zwroty na zakończenie maila po angielsku i wiele więcej

Zasady pisania maili najczęściej dotyczą etykiety biznesowej. W przypadku e-wiadomości o bardziej koleżeńskim tonie nie istnieje aż tyle zasad, których należy przestrzegać. Innych zwrotów użyjemy, kiedy piszemy wiadomość do wykładowcy, a zupełnie inne z kolei zastosujemy podczas pisania ze znajomym. W korespondencji mailowej w języku angielskim warto zapoznać się ze przydatnymi zwrotami, które stosuje się zależnie od kontekstu. Istnieją między innymi konkretne zwroty na zakończenie maila po angielsku.

Zwroty na zakończenie maila po angielsku

Maile po angielsku – nieformalne i formalne

Maile pisane w języku angielskim dzieli się na dwa rodzaje: 

  • informal e-mail, czyli nieformalne – skierowane do znajomych, wobec których można użyć skrótów, emotikon i ogólnie luźnego stylu;
  • formal e-mail, czyli oficjalne – stosujemy w nich grzecznościowy angielski, uporządkowaną treść oraz rzetelnie przekazujemy konkretną wiadomość.

Każdy mail należy rozpocząć od przywitania. W zależności od formy wiadomości można użyć np. „Dear Mark” lub zwrotów takich jak „Dear Sir/Madam/Sirs” („Szanowny Panie/Pani/Państwo”) czy „Dear Mr Watson” („Szanowny Panie Watsonie”). Następnie w luźnym mailu można napisać wprost, o co chcemy zapytać, lecz w wiadomości oficjalnej warto być konkretnym. Stosuje się tutaj takie zwroty, jak np.: „I am writing with regards to…” („Piszę w związku z…”) lub „In reply to your message…” („W odpowiedzi na Państwa wiadomość…”). Po opisaniu głównego tematu maila piszemy zakończenie.

Jeżeli interesuje cię od ile lat można pracować w Polsce, zajrzyj na nasz wpis poświęcony temu zagadnieniu.

Jak zakończyć maila po angielsku – wersja luźna i oficjalna

Jak zakończyć maila napisanego w języku obcym? Warto napisać podsumowanie wypowiedzi oraz zamieścić prośbę czy podziękowanie dla adresata. W mailu luźnym można napisać np.: „Take care!” („Trzymaj się!”) lub „Write back soon” („Odpisz niedługo”). A jak zakończyć maila po angielsku? Jak zakończyć maila do pracodawcy? Tutaj należy zastosować zwroty takie, jak: „Please contact me if you need any more information” („Proszę o kontakt, jeśli potrzebują Państwo więcej informacji”) lub też „Please reply at your earliest convenience” („Proszę o jak najszybszą odpowiedź”). 

Jak jeszcze zakończyć maila do pracodawcy, wykładowcy lub urzędu? Na koniec stosujemy formalne zwroty:

  • „Yours faithfully/Yours sincerely” – „Z poważaniem” (gdy nie znamy/znamy adresata wiadomości);
  • „Best regards” – „Pozdrawiam serdecznie”;
  • „Respectfully yours” – „Z wyrazami szacunku”. 
jak zakończyć maila po angielsku

Przestrzegaj powyższych wskazówek, a nigdy nie popełnisz błędu pisząc list po angielsku.

1 komentarz do “Jak zakończyć maila po angielsku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *