Od ilu lat można pracować?

od ilu lat można pracować w Żabce

Praca dla nieletnich – od ilu lat można ją podjąć i gdzie się zatrudnić?

Wiele młodych osób szuka okazji, aby dorobić do kieszonkowego. To nie tylko okazja, żeby zdobyć dodatkowe pieniądze, ale również sposób na uzyskanie pierwszego zawodowego doświadczenia i nowych umiejętności, które na późniejszym etapie życia mogą być bardzo przydatne. Rozpoczęcie pracy w młodym wieku to też pierwszy krok do poczucia niezależności od rodziców, nauka odpowiedzialności oraz zarządzania własnymi pieniędzmi. 

Od ilu lat można pracować w Biedronce, w Glovo?

Jak jednak znaleźć oferty pracy dla nieletnich? Od ilu lat można pracować w Biedronce czy w Glovo? Gdzie można pracować w wieku 14 lat? Gdzie można pracować w wieku 15 lat? Praca dla nieletnich to kwestia opisana w polskim prawie i istnieją tutaj konkretne wytyczne. Sprawdź, jakie.

Od ilu lat można pracować w MC i w KFC?

A co z pracą w gastronomii? Osoby nieletnie często wyszukują w sieci pytania typu: od ilu lat można pracować w MC lub od ilu lat można pracować w KFC. W restauracjach i lokalach gastronomicznych można podjąć się zatrudnienia od 16. roku życia. Należy posiadać również książeczkę sanepidowską, bez której podjęcie pracy w gastronomii nie jest możliwe. Młodociany pracownik nie będzie wykonywał prac restauracyjnych związanych z przygotowaniem posiłków, a do jego zadań będą należały jedynie najlżejsze prace. 

od ilu lat można pracować w kfc

Praca dla nieletnich objęta regulacjami prawnymi

Wakacje są idealnym czasem dla nastolatków, którzy poszukują okazji, aby móc zarobić dodatkowe pieniądze na wyjazdy czy inne przyjemności. Warto jednak pamiętać, że praca dla młodocianych podlega wielu regulacjom prawnym. Zanim zatem zaczniemy szukać pracy, gdy nie mamy ukończonego 18. roku życia, sprawdźmy, w jakich warunkach możemy legalnie podjąć zatrudnienie oraz czy potencjalny pracodawca nie łamie praw pracowniczych. 

Praca dla nieletnich a kodeks pracy

Polski kodeks prawa pracy informuje, że zatrudnić można osoby, które ukończyły 15. rok życia oraz ukończyły co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową. Ponadto posiadają zaświadczenie lekarskie, że wykonywanie pracy danego rodzaju nie zagraża stanowi ich zdrowia. Osoba nieletnia może być zatrudniona do pracy, jednak pod pewnymi warunkami, jednak w niektórych przypadkach wystarczy spełnienie tylko jednego z nich:

  • będzie wykonywać lekkie prace,
  • będzie przygotowywana do wykonywania konkretnego zawodu (lub przyuczenia do wykonywania zajęcia niewymagającego udokumentowania kwalifikacji) 
  • będzie pracować na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Dzień pracy nieletniego powinien wynosić 6 godzin dziennie, a pracodawca musi zapewnić młodocianym pracownikom niezbędną opiekę i pomoc.

Na naszej stronie możesz sprawdzić NIP w internecie, czy firma istnieje.

Gdzie można pracować w wieku 14 lat i 15 lat

Warto wskazać na konkretne wymagania względem wieku pracowników nieletnich. Gdzie można pracować w wieku 14 lat i czy podjęcie zatrudnienia jest wtedy w ogóle możliwe?

gdzie można pracować od 14 lat

Owszem, jest to możliwe, jeśli osoba w tym wieku spełni wymagania związane z ukończeniem szkoły oraz będzie świętować 15. urodziny w danym roku kalendarzowym. Natomiast jeśli chodzi o to, gdzie można pracować – odpowiedzi szukaj w kolejnych paragrafach tekstu.

Gdzie można pracować w wieku 15 lat – przykładowe propozycje

Zastanawiasz się, gdzie można pracować w wieku 15 lat? Możliwości jest całkiem sporo. Najpopularniejszymi miejscami na zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych są centra handlowe, w których można zatrudnić się jako roznosiciel ulotek. Popularne są również prace sezonowe przy zbiorach owoców czy warzyw – najczęściej odbywają się właśnie w okresie wakacji, co pozwala przeznaczyć młodym ludziom czas odpoczynku od szkoły na dorabianie właśnie przy zbiorach.  Pensja otrzymywana jest zależna od tego czy to kwota brutto, czy netto.

Od ilu lat można pracować w Żabce?

A co z pracą w sklepie, np. w Żabce? Niedawna zmiana przepisów umożliwiła pracę w tej sieci także 15-latkom. Mogą zostać tam zatrudnieni m.in. do wykładania towaru, kontrolowania ekspozycji cen czy inwentaryzacji. Nie wolno zatrudniać nieletnich w porze nocnej czy też w godzinach nadliczbowych. 

od ilu lat można pracować w mc

Od ilu lat można pracować w Biedronce?

Natomiast od ilu lat można pracować w Biedronce? Czy nieletnie osoby mogą zatrudnić się w Biedronce? Niestety, pracę w tej popularnej sieci sklepów można rozpocząć jedynie w przypadku osiągnięcia pełnoletności. Żeby sprawdzić kiedy dojdzie przelew z pensją na konto możesz to zrobić za pomocą sesji elixir. Podobnie jest w pracach związanych z dostarczaniem zamówień bezpośrednio do klienta, ponieważ kurierem (np. w Glovo) można zostać jedynie po ukończeniu 18. roku życia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *