Ile idzie list polecony?

ile idzie list polecony

Potwierdzenie nadania korespondencji jest charakterystyczne dla listu poleconego. Gdy terminy naglą każdy dzień opóźnienia w dostarczeniu listu może pociągnąć za sobą konsekwencje. Dlatego mając do załatwienia pilną sprawę urzędową, szczególnie zastanawia nas, ile idzie list polecony, i jaki wpływ na czas jego dostarczenia będzie miał dzień tygodnia. Trzeba zaznaczyć, że dniami doręczenia są tylko dni robocze.

W sytuacji, gdy dokonujemy nadania wysyłki tuż przed dniem lub dniami wolnymi od pracy, trzeba liczyć się z odpowiednio dłuższym terminem jej doręczenia. Poczta Polska pracuje w dni robocze od 8-20, w niedziele i święta placówki są nieczynne, natomiast w soboty godziny pracy są skrócone, w tym dniu możemy korzystać z usług w godzinach 8-16.

Dla opcji listów poleconych wyróżnia się dwa rodzaje usługi: priorytetową oraz ekonomiczną, różni je m.in. przewidywany czas doręczenia.
Wybierając priorytetowy list polecony, przy założeniu, że zostanie on nadany do godziny 15, przewidywany termin realizacji usługi na terenie kraju to następny dzień roboczy po dniu nadania (D+1). Wysyłka poza granice naszego kraju ma dłuższy czas realizacji, określona jest ściśle w zależności od kierunku.

list polecony kiedy dojdzie

Jeśli wybieramy list polecony ekonomiczny, trzeba uwzględniać, że przewidywanym terminem realizacji mogą być 3 dni robocze po dniu nadania (D+3). Niektóre z kwestii dotyczących szczegółów oraz godzin doręczenia na danym obszarze, zależne są jednak od wewnętrznych ustaleń danego rejonu pocztowego. Pamiętajmy też, że przewidywane terminy dostarczenia listu nie są tożsame z gwarancją ich doręczenia dokładnie w tym zadeklarowanym czasie. Zdarzają się sytuacje, w których z różnych przyczyn list idzie dłużej, bo realizacja usługi jest utrudniona np. przez warunki atmosferyczne, różnego typu anomalie pogodowe czy awarie. Dotyczy to także, zwłaszcza okresów świątecznych charakteryzujących się zwiększoną ilością przesyłek na poczcie.
Takie przesyłki jak list polecony, które są opatrzone numerem, możemy śledzić poprzez eMonitoring, sprawdzając ich statusy.

Ile kosztuje list polecony ekonomiczny 2022?

Wprowadzone zostały podstawowe formaty, umożliwiające klasyfikację i wycenę usług pocztowych. Oczywiste kryteria, od których zależy, ile kosztuje list polecony ekonomiczny to gabaryty oraz waga. Na stronie poczty polskiej znaleźć można regulamin, podstawowe informacje i kryteria dotyczące świadczonych usług oraz aktualny cennik. W przypadku wysyłki listem poleconym ekonomicznym za pośrednictwem poczty, koszt formatów wyniesie odpowiednio:

  • format S do 500g – 6,50 zł
  • format M do 1000g -7,00 zł
  • format L do 2000g – 15,60 zł
ile kosztuje list polecony


Wśród usług dodatkowych możemy wybrać np. potwierdzenie odbioru lub elektroniczne potwierdzenie doręczenia albo zwrotu przesyłki.

Jak najszybciej dojdzie list?

Wybierając konkretny sposób wysyłki, spośród licznych usług pocztowych, należy zwracać uwagę na ich przewidywany czas doręczenia. Formą wysyłki, dzięki której najszybciej dojdzie list, jest opcja polecony priorytetowy. Ze względu na to, że doręczany jest przez pocztę w ciągu 1-2 dni roboczych, jest często wybierany przez nadawców, zwłaszcza przy listach i dokumentach. Ta forma listu posiada dokument nadania oraz numer referencyjny pozwalający na śledzenie przesyłki w systemie poczty polskiej. Jeśli zależy nam, aby list doszedł jak najszybciej, to istotna kwestią jest, o której godzinie trafi na pocztę. Jeśli zaniesiemy go przed godziną 15 jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie do adresata już następnego dnia roboczego. Nadanie listu po godzinie 15, spowoduje opóźnienie w realizacji o dodatkowy dzień roboczy.
O tym, o której godzinie doręczyciel rozpoczyna dzień pracy, decyduje wewnętrzna organizacja pracy poszczególnych urzędów pocztowych. Listonosz danego rejonu, przeważnie rozwozi listy stałymi trasami i kończy pracę wtedy, gdy dostarczy już wszystkie przesyłki i rozliczy się z nich w swoim urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *