Jaka jest najniższa krajowa na rękę

ile wynosi najniższa krajowa netto

Ile wynosi i co warto wiedzieć o płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce od dawna jest tematem dyskusji publicznej. Ponieważ od dłuższego czasu kwota minimalnej pensji ulega zmianom, co roku pojawia się więc pytanie – jaka jest najniższa krajowa obecnie? Ile wynosi najniższa krajowa netto? Czy kwota minimalnej pensji ulegnie zmianie? Poniżej wyjaśniamy te, i wiele innych kwestii.

Jaka jest najniższa krajowa, czyli pytanie o płacę minimalną?

Wszystkich zastanawia kwestia – najniższa krajowa ile na rękę. jednak zanim wyjaśnimy, jaka jest najniższa krajowa, warto zaznaczyć, że oznacza ona po prostu płacę minimalną. Natomiast czym jest płaca minimalna? To ustalana przez państwo minimalna stawka, jaką powinien otrzymywać pracownik za pracę w danym wymiarze godzin. Przysługuje każdemu niezależnie od jego kompetencji. Należy podkreślić, że wypłacanie pracownikowi co najmniej najniższej krajowej to absolutny obowiązek pracodawcy. Na pytanie od ile lat można pracować w sklepie w Polsce też znajdziesz odpowiedz na naszej stronie.

Płaca minimalna – zarobki netto a brutto

Płaca minimalna jest ustalana w naszym kraju od lat 50. Wysokość najniższej krajowej jest ogłaszana zwykle na początku roku kalendarzowego, w którym będzie obowiązywać. W ciągu ostatnich pięciu lat minimalna pensja nieustannie wzrastała i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zmienić. Zwłaszcza, że mamy do czynienia z wysoką inflacją.

na rękę to brutto czy netto

Na rękę to brutto czy netto?

Wiele osób nie do końca odróżnia pojęcia brutto czy netto. Często pojawiają się pytania typu, netto co to znaczy, netto czy brutto, na rękę to brutto czy netto? Warto zatem wyjaśnić, że kwota minimalnej pensji wypłacanej pracownikowi zawsze jest ogłaszana wraz z podatkami i składkami, czyli brutto. Oznacza to, że faktyczna wypłacana kwota netto („na rękę” – to potoczne określenie) jest w jakimś stopniu niższa od podanej brutto.

Jaka jest najniższa krajowa, brutto czy netto na rękę? 

Wiele osób wciąż ma problem z prawidłowym przeliczaniem tych kwot. Tymczasem wiedza na temat przeliczania kwot brutto na netto może być przydatna np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy kandydaci są proszeni o podanie interesującej ich wysokości wynagrodzenia. Jeśli będziemy potrafili obliczyć koszty podatków i składek, które odejmuje się od pensji brutto, wówczas z łatwością obliczymy swoje dochody netto. Dzięki temu odpowiedź na pytanie – ile zarabiam netto – będzie dużo prostsza do uzyskania, a netto czy brutto nie będzie stanowić zagadki. 

Ogólnie rzecz biorąc świadomość o różnicy pomiędzy kwotą brutto i netto jest bardzo przydatna również w codziennych sytuacjach – wystarczy wspomnieć choćby zakupy czy korzystanie z usług, ponieważ na paragonach lub fakturach zawsze podana jest cena brutto, w której skład wchodzi cena netto oraz podatek VAT.

Najniższa krajowa w 2022 i 2023 roku

Minimalna pensja w 2022 roku wynosi aktualnie 3010 zł brutto. Po odjęciu składek oraz podatku kwota ta wynosi 2363,56 zł na rękę. Podwyższeniu uległa również stawka godzinowa – z 18,30 zł do 19,70 zł na godzinę. 

Ile wynosi najniższa krajowa netto 2023 rok?

Pojawiły się już jednak pierwsze prognozy dotyczące wysokości najniższej krajowej w 2023 roku. Co więcej, prawdopodobnie czekają nas aż dwie zmiany. Według zapowiedzi po podniesieniu minimalnej płacy od stycznia 2023 roku ma ona wynosić 3383 zł. Zatem najniższa krajowa na rękę w Polsce prawdopodobnie wyniesie 2656,48 zł. Natomiast po kolejnej zmianie obowiązującej od lipca 2023 najniższa krajowa ma osiągnąć kwotę 3450 zł brutto. Ile na rękę wyjdzie po drugiej podwyżce? Otóż będzie to 2681,83 zł netto.

najniższa krajowa na rękę w Polsce

Czy jest to dużo? To zależy – w niepewnych czasach trudno jest prognozować na dłuższą metę. Na tle najniższych zarobków w skali Europy wypadamy dosyć blado. Przykładowo, minimalna stawka godzinowa w Norwegii wynosi ok. 78 zł brutto, w Holandii ok. 44 zł brutto, a w USA – w zależności od regionu jest to ok. 27-55 zł brutto. Jeśli więc minimalna płaca okaże się niewystarczająca, zawsze można wziąć pod uwagę emigrację zarobkową za granicę. Warto jednak pamiętać o różnicy kosztów życia w innym państwie, które są o wiele wyższe od tych w polskich warunkach. Można też liczyć na to, że odpowiedź na pytanie, ile wynosi najniższa krajowa netto będzie coraz bardziej optymistyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *