Stawka godzinowa netto – jak obliczyć?

jak obliczyć stawkę godzinowa netto

Kwota faktycznego wynagrodzenia za pracę, jaką otrzymuje pracownik, nie jest równa kwocie podanej na umowie. Wynika to z faktu, że umowa zawiera kwotę pensji brutto, natomiast po odliczeniu składek i podatków pozostaje kwota netto, czyli faktyczna pensja na rękę. Pozornie jest to dość proste, jednak w praktyce okazuje się inaczej. Poza wynagrodzeniem trafiającym do pracownika, kwota brutto zawiera również kilka innych pozycji. Jeśli chcesz wiedzieć stawka godzinowa netto ile to brutto, musisz je wszystkie odliczyć. Zatem jak obliczyć stawkę godzinową brutto na netto? Czy jest uniwersalne narzędzie do tego rodzaju obliczeń, np. kalkulator brutto netto na godzinę? 

Płaca brutto netto – czemu to ważne obliczenia?

Obliczanie stawki godzinowej jest istotną kwestią przy wyborze pracy. Wiele osób może mieć jednak problemy z prawidłowymi wyliczeniami stawek godzinowych ze względu na kwoty składek, które są odprowadzane z pensji brutto. Stąd powtarzające się pytania w wyszukiwarkach internetowych, taki jak: jak wyliczyć stawkę na rękę, jak obliczyć stawkę godzinową netto, stawka godzinowa brutto netto czy stawka godzinowa brutto ile to netto. Aby dowiedzieć się, ile zarobisz na godzinę, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń. Jak to działa? To specjalne, bardzo proste programy. Po wpisaniu odpowiedniej kwoty i rodzaju umowy błyskawicznie przeliczają kwotę brutto netto lub odwrót. Sprawdź kalkulator brutto netto na godzinę i oblicz stawkę godzinową netto brutto. To najprostsze rozwiązanie. Jeśli jednak nie masz pod ręką dostępu do kalkulatora wynagrodzeń, wówczas możesz wykonać obliczenia samemu. 

Jak obliczyć stawkę godzinowa netto na rękę?

Stawka godzinowa brutto netto – interesuje Cię, ile wynosi w Twoim przypadku? Prostym sposobem na jej obliczenie jest dokonanie działań w oparciu o wynagrodzenie miesięczne.

oblicz stawkę godzinową netto brutto

W końcu wiesz doskonale, ile trafia na Twoje konto – jest to stawka netto. Aby obliczyć stawkę godzinową w wykonywanej pracy, przy pobieraniu stałej pensji, należy dokonać podzielenia wypłaty przez liczbę przepracowanych w danym miesiącu godzin. Przykładowo: jeśli zarabiamy 4242 złote brutto miesięcznie to daje nam 3221,98 zł netto, czyli na rękę. To dzielimy 4242 złote brutto przez 168 godzin (21 * 8 h). Otrzymany wynik to w zaokrągleniu 27,70 zł brutto. Od 1 lipca płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 28,10 zł.

Jak obliczyć stawkę godzinową brutto na netto?

Warto dodać, że minimalna stawka godzinowa netto wynosi obecnie 27,70 zł brutto, czyli 23,00 zł netto. A jak z minimalną płacą brutto i netto w wymiarze miesięcznym? Najniższa krajowa pensja to 3600 zł brutto, czyli w przeliczeniu 3221,98 zł. netto w pełnym wymiarze godzinowym na umowie o pracę. 

Stawka godzinowa netto a rodzaj umowy

Czy rodzaj umowy ma znaczenie w przypadku obliczania stawki godzinowej? Jak najbardziej, i to całkiem duży. Dlatego sporo osób może mieć problem z tym, jak obliczyć stawkę godzinową. Wynika to z faktu, że umowa zlecenie różni się od umowy o pracę opłatami, jakie jej dotyczą – podobnie jest z umową o dzieło. Jeszcze inaczej wyglądają rozliczenia przedsiębiorców. W ich przypadku kwestia tego, jak obliczyć stawkę godzinową brutto na netto jest jeszcze bardziej skomplikowana. Jest to jednak zbyt szeroki temat, aby omawiać go w tym artykule.

jak wyliczyć stawkę na rękę

Stawka godzinowa brutto ile to netto? (do 26 lat)

Przy umowie zleceniu pensja nie musi być ustalana w formie stawki godzinowej – po ustaleniu płacy z pracodawcą możesz otrzymywać stałe wynagrodzenie.

Należy jedynie pamiętać, aby po przeliczeniu kwota nie była niższa od minimalnej stawki godzinowej. Zleceniobiorcy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie mają opodatkowanej umowy zlecenia, dzięki czemu otrzymują kwotę brutto jako netto, jeśli jako brutto uznamy kwotę zawierającą wynagrodzenie i podatek dochodowy. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najmłodsi pracownicy płacą składki społeczne. Pensja jest wypłacana na konto bankowe, gdy mamy założony rachunek bankowy w innym banku niż firm. Żeby wiedzieć kiedy dojdzie przelew na nasze konto należy sprawdzić sesje elixir banku nadawcy i odbiorcy.

Umowy o dzieło funkcjonują na jeszcze innych zasadach. Jest to umowa cywilnoprawna, więc podobnie jak umowa zlecenie podlega regulacjom Kodeksu Cywilnego. W przypadku umów o dzieło przychód minimalny nie istnieje, więc nie istnieje też stawka minimalna. Warto podkreślić, że obliczenie płacy brutto z netto jest w tym przypadku bardzo proste, ponieważ wystarczy odliczyć podatek dochodowy. Składek społecznych się w tym przypadku nie odprowadza.

1 komentarz do “Stawka godzinowa netto – jak obliczyć?

  1. Katarzyna Odpowiedz

    Wreszcie od nowego roku podnoszą najniższą krajowa o konkretną kwotę, nie jak kiedyś o pare złoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *