Jak skutecznie prowadzić księgowość dla IT?

ksiegowosc online co warto wiedziec

Jaki sposób opodatkowania wybrać? Jak efektywnie rozliczyć ulgę B+R lub IP Box? Na który rodzaj księgowości się zdecydować, aby zajmowanie się jej sprawami zajmowało jak najmniej czasu i pozwalało skupić się na obowiązkach związanych z obsługą własnych klientów? Takie dylematy najczęściej towarzyszą informatykom i programistom zakładającym lub już prowadzącym własną działalność gospodarczą. Tymczasem wystarczy skorzystać z usług biura księgowego specjalizującego się w obsłudze specjalistów IT.

Księgowość dla IT – od czego zacząć?

Zarówno programiści, jak i wszyscy inni specjaliści z branży IT to osoby, które często prowadzą działalność gospodarczą na własną rękę. W wielu przypadkach jest to dla nich bardziej opłacalne niż praca na etacie dla dużej korporacji czy nawet dla nieco mniejszej firmy funkcjonującej w branży nowoczesnych technologii. Przedsiębiorcy cenią też sobie znacznie większą elastyczność czasową oraz możliwość pracy dla kilku klientów. To wszystko sprawia, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest dla nich najlepszym wyborem. Aby ich praca mogła przebiegać bez większych zakłóceń, potrzebne jest im również biuro rachunkowe, które zajmie się sprawami, co do których programiści nie mają odpowiedniej wiedzy.

Biorąc pod uwagę, że specjaliści IT należą do osób, które na co dzień zajmują się najnowocześniejszymi technologiami, również księgowość ich własnych firm powinna opierać się innowacyjne rozwiązania, pozwalające na oszczędność czasu. Stąd w ich przypadku najlepiej zlecić to zadanie księgowym, posiadającym zarówno wiedzę, jak i doświadczenie w obsłudze rachunkowej firm IT.

Forma opodatkowania ma znaczenie

Do najważniejszych dylematów, przed jakimi stoją przedsiębiorcy z branży IT należy wybór optymalnej formy opodatkowania. Biorąc pod uwagę, że zarówno programiści, jak i informatycy mogą pochwalić się dość przychodami, za to najczęściej niewielkimi kosztami prowadzenia działalności, jeszcze do niedawna preferowany był podatek liniowy w wysokości 19 proc. Tymczasem wprowadzone w ubiegłym roku przepisy Polskiego Ładu wprowadziły nowy, niższy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12 proc.

W dodatku stawka ryczałtu obejmuje dość dużo aspektów działalności specjalistów działających w tym sektorze. Zyskać mogą tu m.in. osoby świadczące m.in. usługi związane z tworzeniem stron internetowych, projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, czyli projektowaniem gotowych systemów informatycznych, jak również pisaniem programów komputerowych, analizą i przygotowaniem dokumentacji oprogramowania oraz tworzeniem specjalnych programów dla zleceniodawców.

Ulgi dla specjalistów IT, z których warto skorzystać

Specjaliści IT prowadzący własną działalność gospodarczą powinni też wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania ulgi IP Box, która pozwala na skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku przy tzw. kwalifikowanych prawach własności intelektualnej. Od czasu wprowadzenia przepisów Polskiego Ładu jest to dla nich wyjątkowo korzystna opcja, gdyż jednocześnie można skorzystać zarówno z ulgi IP Box, jak i ulgi B+R. Obecnie jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie, gdyż ulga ta pozwala na odliczenie od podatku już nie tylko 100 proc., ale 200 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na projekty badawczo-rozwojowe. 

Aby skorzystać z dostępnych ulg i prawidłowo je rozliczyć, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Dobre biuro doradzi również, jaką formę opodatkowania wybrać, aby ulgi te były rzeczywiście dostępne. Przykładem biura rachunkowego, które specjalizuje się w obsłudze sektora IT jest Podatkomat, biuro rachunkowe online. Przeczytaj więcej: https://www.podatkomat.pl/ksiegowosc-it/

Warto skorzystać z nowoczesnej księgowości online

Internet to narzędzie, które zrewolucjonizowało pracę w wielu dziedzinach gospodarki. Znacznie usprawniło również prowadzenie księgowości dla przedsiębiorstw. Biuro rachunkowe online Podatkomat to forma zdecydowanie preferowana przez programistów i specjalistów IT, dla których korzystanie z najnowocześniejszych technologii jest codziennością. Dzięki księgowości internetowej mogą przesyłać swoje faktury i wszystkie inne dokumenty online, bez potrzeby opuszczania swojego biura lub domu. Istotne jest również to, że mają do nich dostęp z każdego miejsca na świecie, w którym akurat przebywają, o ile jest tam dostęp do sieci internetowej. Także wszelkie rozliczenia podatkowe są prowadzone elektronicznie. Pomaga w tym dedykowana specjalna aplikacja. 

Z kolei w ważnych sprawach, kiedy nieodzowny jest bezpośredni kontakt z księgowym, klienci takiego biura mają zapewniony dostęp do specjalisty. Wszystko to sprawia, że księgowość online to optymalna opcja dla dynamicznych przedsiębiorców z sektora IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *