Płaca brutto i netto czym to się różni?

Obecnie sprawdzając aktualne oferty o pracę bardzo często można zobaczyć, że podawana stawka w ogłoszeniu nie jest tą którą otrzymuje się na konto. Stąd też bardzo często nasuwa się pytanie 2000 brutto ile to netto 2020 rok? Otóż między pensją brutto a netto różnica jest spora, gdyż ta druga przy tej kwocie wynosi 1459, 48 zł i jest kwotą jaką otrzymuje się na konto. Od pensji brutto odliczane są kwoty na podatki, ale również składki w tym ubezpieczenia. Jeśli jest to umowa o pracę, to właśnie w ten sposób jest to wszystko liczone i w taki sposób przedstawia się ta kwota. Troszkę inaczej jest w sytuacji gdy podpisana jest umowa o dzieło, ponieważ wtedy kwota netto wynosi 1712 zł, a jedynymi obowiązkowym kosztem jest podatek do Urzędu Skarbowego w wysokości 288 zł. Po zmianach w przepisach jakie nastąpiły, w przypadku gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki i jest to umowa zlecenie obowiązują odliczenia takie jak w przypadku umowy o pracę.

Kalkulator a wynagrodzenie

Należy mieć świadomość co do tego, że wysokość wynagrodzenia jest zależna nie tylko od rodzaju podpisanej umowy, ale bardzo często od ustaleń z pracodawcą. I tak przykładowo może być podpisana umowa na 2000 złotych brutto, jednak do niej mogą być doliczane różnego rodzaju profity w postaci premii i to również będzie mogło mieć ogromny wpływ na wysokość pensji jaka będzie wpływała na konto. Oczywiście kalkulator będzie w stanie przybliżyć tę kwotę, jednak i tak wynagrodzenie jakie otrzymane zostanie na konto będzie mogło się od niej mniej lub bardziej różnić. W ostatnim czasie należy zauważyć, że rynek pracy się zmienia i to pracownicy bardzo często wyznaczają pewne warunki na jakich chcą pracować.

Dlatego też z tego powodu można liczyć na przeróżnego rodzaju profity w postaci premii za każde przepracowane trzy miesiące bez zwolnienia, bądź też za sumienne wykonywanie swoich obowiązków. To bardzo ważne, gdyż pracownik który jest doceniany z pewnością będzie znacznie bardziej oddany pracodawcy co przedłoży się na działalność i możliwości rozwoju firmy.