Krokiety z mięsem mielonym- farsz

Farsz na krokiety z mięsem mielonym

Jak zrobić krokiety z mięsem?

Często kojarzone jedynie z byciem co prawda doskonałym, acz jedynie dodatkiem do innych potraw, chociażby do świątecznego barszczu. Ale krokiety z mięsem mielonym, o których mowa, to świetna propozycja sycącego dania obiadowego, będącego w stanie usatysfakcjonować nawet najwybredniejszych smakoszy. Pytanie zatem brzmi: jak je przygotować, czyli jaki jest przepis na krokiety z mięsem?

Zacznijmy od początku, czyli jak przyrządzić ciasto na krokiety?

Szkoły są różne, jednak zdecydowanie przoduje tutaj wybór klasycznego ciasta naleśnikowego, które zyskuje na chrupkości w wyniku późniejszego obtoczenia gotowego już krokieta w panierce z jajka i bułki tartej. Ważną rolę odgrywa w tym przypadku konsystencja ciasta, która musi być idealnie kremowa i płynna tak, aby placki nie przywierały podczas smażenia do patelni i utrzymały ciężar nadzienia przy zawijaniu. Zaleca się jednak przygotowywanie możliwie najcieńszych naleśników, bo to nie ciasto, a farsz ma odgrywać główną rolę w tym daniu. Często jemy po krokietach zupę pomidorową z ryżem, ile dodać ryżu do zupy i jak długo gotować znajdziesz u nas.

Farsz na krokiety z mięsem

Chcąc przygotować wyśmienity mięsny farsz do krokietów trzeba zastanowić się jakie mięso najlepiej sprawdzi się w roli nadzienia. Cały przepis na krokiety poniżej i jak zrobić? Możliwości jest sporo, począwszy od mięsa wołowego, przechodząc przez wieprzowe, a nawet drobiowe. Najczęściej spotykana opcja to gładkie, jednolite wypełnienie placków dużą ilością mięsa mielonego, wcześniej poddanego odpowiedniej obróbce w postaci podsmażenie lub ugotowania. Zabiegiem zyskującym na popularności jest także wykorzystanie mięsa użytego wcześniej do przygotowania wywaru do zup, na przykład rosołu, co idealnie wpisuje się w obecne trendy niemarnowania żywności i zero waste.

Krokietów z mięsem mielonym – przepis krok po kroku

Przepis na krokiety z mięsem mielonym zaczynamy od rozczynienia ciasta naleśnikowego bez cukru i usmażeniu placków tak, jak robimy to zazwyczaj. Należy jedynie pamiętać o dodawaniu każdorazowo niewielkich porcji oleju przed umieszczeniem ciasta na patelni. Podczas gdy naleśniki stygną, przyrządzamy farsz mięsny, doprawiając go według uznania. Dobrze pasować tu będzie tymianek, majeranek czy pieprz ziołowy, które wzbogacą smak i aromat.

nadzienie na krokiety z mięsem mielonym

Do mięsa dodajemy także jajko, zeszkloną cebulę i czosnek. Oczywiście nie musimy ograniczać się jedynie do nadziewania krokietów mięsem mielonym, częstą praktyką jest urozmaicenie farszu poprzez dodatek pieczarek, kapusty, pomidorów. Całość zawijamy następnie w klasyczne koperty, podwójnie panierujemy obtaczając krokiety w jajku i bułce tartej, a następnie smażymy na głębokim tłuszczu aż do zarumienienia się ciasta i uzyskania pożądanej chrupkości.

Jakie dodatki wybrać do krokietów z farszem mięsnym?

Zakładając, że decydujemy się na wykonanie klasycznego, podstawowego nadzienia, pozostaje pytanie z czym podać owe „zawijasy”. Jeśli zależy nam na zbilansowanym posiłku, powinniśmy sięgnąć po sałatkę z sezonowych warzyw wzbogaconą lekkim dresingiem oraz porcję kaszy, na przykład gryczanej. Oczywistym wyborem będzie także barszcz czerwony, w którym możemy maczać krokiety z mięsem mielonym, uzyskując w ten sposób zupełnie odmienną strukturę. Gdy masz za dużo pomidorów możesz z nich zrobić przecier pomidorowy, a koncentrat zrobić następnym razem.

Krokiety mięsne sprawdzą się także jako rodzaj przekąski między posiłkami lub jedna z propozycji na nietuzinkowy poczęstunek dla gości. Wówczas idealnie wpasują się tutaj krokiety w miniaturowej wersji, dosłownie na jeden kęs.

Podsumowując, krokiety z mięsem to ponadczasowa i niesamowicie uniwersalna propozycja jedzeniowa, która nie traci na popularności, a jedynym ograniczeniem w ich przygotowaniu jest kreatywność kucharza. Oczywiście, istnieje kilka zasad, bez których osiągnięcie kulinarnego sukcesu w kwestii krokietów z mięsnym farszem jest niemożliwym do osiągnięcia, ale sprawa dodatków, wyboru mięsa czy sposobu doprawienia farszu bądź ciasta naleśnikowego, to już pełne pole do popisu.